Kategorie      

Akvarelové fixy

Přidáno: 23.08.2023

V nabídce máme několik typů akvarelových fixů. Chcete vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Přečtěte si náš článek.

Akvarelové fixy jsou umělecké fixy rozmyvatelné vodou nebo blenderem. Zpravidla mají dva hroty - jeden pevný tenký a druhý flexibilní štětcový, ale vyrábí se i varianty pouze s jedním štětcovým hrotem. Fixy můžete použít jako obyčejné fixy nebo využijete akvarelovou techniku. Rozmývání fixů je možné i na běžném kreslícím papíru, ale účinek nebude tak výrazný jako při kreslení přímo na akvarelový papír. Na kancelářském papíru fixy rozmýt téměř nelze, obzvlášť když použijete papír určený pro laserové tiskárny.

 

Akvarelové fixy jsou na vodní bázi, na běžném papíru nepropíjejí. Díky štětcovému hrotu zanechávají méně viditelné tahy oproti obyčejným fixům (na některém papíru nejsou tahy vidět vůbec).

Barvy lze míchat nejen pomocí blenderu, ale i mezi sebou tím, že přiložíte jeden hrot fixy k hrotu fixy jiné barvy. Výsledkem je melírovaná stopa.   

Bledner je míchací fix zcela bez barvy. Tímto fixem se nakreslená plocha rozmyje podobně jako štětcem - je však více detailní. Také blender je možné přiložit k barvenému štětci a  barva se potom nanáší světlejší a při dalších tazích ztmavuje (na stejném principu pracují fixy Chameleon). Blender nabízí výrobci Kuretake a Tombow, ale lze je použít i na akvarelové fixy jiných značek - třeba pro Lyru.

 

Fixy mají na jednom konci větší flexibilní štětcový hrot a proto se hodí i pro moderní kaligrafii, kdy směrem dolů vyšším tlakem píšete silně a při tazích nahoru nižším tlakem tence.

Také jsou vhodné pro hand letteringové nápisy, kde můžete jednoduše použít více barev na jednom nápisu. Pro lepší přechod mezi barvami je rozmyjete štětcem s vodou nebo blenderem.

 

Jako první si představíme nejlevnější variantu od značky Bianyo. Jedná se 12 krásných zářivých barev, jak ukazuje náš vzorník (na běžném kancelářském papíru):

 

Akvarelové fixy Bianyo 

 

Fixy jsou vhodné pro začátečníky i pro děti. Balení obsahuje dvě modré, dvě zelené v přírodním odstínu a také růžovou vhodnou pro vybarvování obličejů. Mohou posloužit i jako kaligrafické, ale hroty jsou více měkčí a mají menší výdrž než dražší fixy.

 Fixy Bianyo  Fixy Bianyo

 

Fixy Kuretake Art And Graphic Twin  se vyrábějí v 80 odstínech a prodávají se pouze kusově. Jsou jedinečné svým "gumovým" velice flexibilním hrotem, který je soudržnější a méně se třepí. Doporučujeme si na pár kusovkách vyzkoušet, zda vám tento typ hrotu vyhovuje. Délka fixu je 19 cm.

 

Kuretake akvarelový fix Hrot Kuretake

Vzorník Kuretake akvarelových fixů

 

Aqua Brush Duo jsou fixy německé značky Lyra. Jsou vhodné pro malování i moderní kaligrafii. V porovnání cen s dalšími akvarelovými fixami představují takovou "střední třídu", ale kvalitou rozhodně nezaostávají za dražšími výrobky. Jejich hroty jsou tvarově nejvíc přirovnatelné k fixům Tombow ABT. Koupit si je můžete v 80 barvách po kusech. Také se nabízejí ve výhodnějších baleních po 12, 24 a 36 ks. A navíc lze zakoupit 6 ks balení základních, pastelových, šedých nebo portrétních barev.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit světlejší odstíny pro vybarvování ploch v bullet journalu. Vytvoří hezké barevné linie nebo plochy, přes které můžete psát. Délka fixu je 18 cm.

 

Lyra Aqua Brush Duo

 

Lyra Aqua Brush DuoLyra Aqua Brush Duo

 

Tombow ABT je "mercedes" mezi fixami. Vysoce kvalitní hroty bývají častěji spojovány s moderní kaligrafií, diářováním, ale výborně se hodí i na kreslení. Prodávají se jak po kusech, tak v různých sadách a často v atraktivních kreativních sadách. Jejich vyšší pořizovací cena vybízí k nakupování po kusech podle potřebných barev, ale většinou nezůstane jen u pár kusů. K fixům lze zakoupit kufřík nebo stojan. Délka fixu je 19 cm.

 

Tombow ABTTombow ABT

Tombow ABT vzorník

 

Kromě oboustranných fixů nabízíme i akvarelové fixy se syntetickými vlákny - nemají tedy kompaktní hrot, ale štětinový hrot.

 

Asi nejznámější jsou Pentel Arts Colour Brush XGFL. Vyrábějí se v 18 barevných odstínech. Barva je v zásobníku, ze kterého se napumpuje do štětce. Mají vysokou pigmentaci při kreslení. Tahy lze také rozmýt nebo lze jednoduše pigment přenést na paletku a odtud nabírat štětcem - tato varianta je ideální pro tvorbu pozadí.

Pentel Arts Colour Brush XGFLPentel Arts Colour Brush XGFL

Pentel Arts Colour Brush XGFL

A podobný výrobek nabízí také Sennelier, v nabídce máme aktuálně pouze jeho černou třpytivou variantu.

 

Sennelier Ink Brush

 

 

 

Akvarelové jsou i fixy Marvy Uchida Artist brush 1100. Nabízejí 71 odstínů a 1 blender. Mají pouze jeden hrot, a to velmi úzký štětec. Lze s ním psát velmi silné i tenké linky, ale je hodně měkký a ohebný, proto pro moderní kaligrafii jej doporučujeme hlavně pokročilým kaligrafistům. Mezi 71 barvami najdete velmi zajímavé odstíny, ať už světlé nebo tmavé.

 

Marvy Uchida Artist brush 1100

Marvy Uchida Artist brush 1100Marvy Uchida Artist brush 1100

 

 

AKCE !!!

 

A pro nákup kusovek fixů Tombow ABT, Kuretake Kuretake Art And Graphic Twin a Lyra Aqua Brus Duo máme akci - při nákupu 15 ks vám přibalíme koženkové pouzdro s obrázkem Eiffelovy věže, které je jako jedno z mála pouzder dlouhé tak, že se do něj tyto fixy vejdou.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Najdete nás:

Způsoby dopravy:

Doprava přes Zásilkovnu

Doprava přes DPD

PPL logo

Copyright 2016 - 2024 © SbohemNudo.cz