Kategorie      

Sešity nejen na Bullet Journal

Přidáno: 10.06.2022
|
Lenka H.

Pro vytváření vlastního diáře nebo i jiných kreativních poznámek (např. deníku z cest) jsou ideální tečkované sešity.

Tečkovaný sešit má místo linek či čtverečků jen lehce viditelné tečky, vzdálené od sebe nejčastěji 5 mm. Tím získáte vodící prvky pro kreslení tabulek, rámečků, vedení písma bez toho, aby to výrazně zasahovalo do vzhledu obsahu jako u čtverečkovaných listů.

 

Ti odvážnější s pevnou rukou mohou čáry kreslit od ruky, pečliví využijí tečky pro nastavení pravítka.

 

Při výběru zápisníku je důležité vybírat kromě vzhledu také kvalitu papíru. Vyšší gramáž zvládne inkoustové pero, fixy na vodní bázi. Ale záleží i na kvalitě papíru. Některé papíry o gramáži 80 gsm také nepropíjejí. Hladký papír je vhodnější pro pera a fixy, méně propíjí, ale déle usychá.

Pro někoho může být důležitá i vazba. Na obrázku vidíte rozdíl mezi plochou a klasickou vazbou. U ploché rozevření drží samo, u klasické se mohou stránky zavírat (dá se pomoci různými klipsy a svorkami). Plochá vazba je nákladnější na výrobu, proto tyto zápisníky bývají dražší. U některých brožovaných zápisníků časem vazba povolí a přestanou se stránky samy zavírat.

Do ceny zápisníků se také promítkou doplňky jako gumička, kapsa, záložky apod.

 

Vazby

 

Tečkované sešity a zápisníky mohou stát kolem 100 Kč, ale někeré vás vyjdou i kolem 700 Kč. My vám představíme zápisníky z našeho e-shopu, abyste si mohli lépe vybrat ten správný.

 

Když vynechám obyčejné sešity, které míváme v nabídce jen omezeně, nejlevnějším zápisníkem je polský DOTS. Tenčí zápisník o velikosti A5 má gramáž jen 80 gsm, vazba je sice šitá, ale zápisník samovolně nedrží na stole v úhlu 180%.

 

Zápisníky DOT

 

 

Zápisníky COLOR jsou trochu odlišné, mají totiž barevné stránky a hodí se tím pádem spíše pro minimalističtější zápisky, ideálně v čb provedení. Vazba je šitá, rozevření dostatečné, ale je potřeba si stránky sepnout, aby se nezavíraly.

 Zápisníky COLOR

 

Zápisníky INSPIRE nejsou pouze tečkované, mají kombinaci čistých, linkovaných a tečkovaných listů. Hodí se spíše pro plánovače výletů, přestaveb, svateb než pro klasický diář či bujo.

 

Zápisníky INSPIRE

 

Zápisník Happy Journal je už podle názvu určený na bullet journal nebo deník. Stánky mají vyšší gramáž 90 gsm. Vazba je plochá, sešit se sám neuzavírá při rozevření.

Zápisníky Happy Journal

 

Zápisník Clairefontaine "dot" je levnější variantou zápisníků my.essential nebo Rhodia. Chybí gumička na zavírání, vazba je šitá, ale ne zcela plochá (možná časem). Stránky jsou bílé a hladké s vyšší gramáží. Stejně jako další sešity od Clairefontaine je vhodný pro psaní inkoustovým perem. Vyrábí se ve 3 barvách - černé, šedé a hnědé

Zápisník Clairefontaine DOT

 

Zápisník Brunnen vypadá podobně jako "dot", má však lepenou vazbu. Papír je hladký, bílý s gramáží 90 gsm, vhodný pro pera. Vyrábí se jednoduchý nebo s gumičkou, poutkem a kapsou.

 

Brunnen

 

EFCO blok tečkovaný s kroužkovou vazbou má kartonovou obálku, kterou si můžete dotvořit. Díky kroužkové vazbě nemusíte řešit rozevření a papír má dostatečnou gramáž pro různé fixy. Vhodný je také pro větší množství samolepek nebo scrapbookové koláže, protože kroužková vazba má větší vůli než šitý zápisník.  Dostupný také v A4.

EFCO Blok tečkovaný s kroužkovou vazbou

 

Poznámkové bloky Emotions značky Miquelrius o velikosti A4 nejsou přímo určeny pro diáře, ale jsou i uživatelé, kteří potřebují plánovat ve velkém formátu. Stránky mají tečky v barvě obálky sešitu. Také mají záhlaví a barevný okraj. Vazba je kroužková.

Poznámkové bloky Emotions značky Miquelrius A4

Zápisníky Helma 365 nabízíme aktuálně pouze ve velikosti M a jedná se o doprodej starších vzorů. Zápisníky mají pevnou vazbu, rozevření si můžete prohlédnout na prvním obrázku tohoto článku (ten zápisník nahoře). Stránky jsou smetanové, hladší a mají gramáž 80 gsm. Běžné fixy se nepropijí na druhou stranu, ale silnější linie a kresby prosvítají na druhou stranu.
 
Helma 365
 
 
Zápisníky Graspo G-Notes No.3 mají polotvrdé desky v zářivých barvách se sametovou koženkou a výrazně barevnou gumičkou. Stránky jsou bílé, hladší s gramáží 80 gsm. Jsou však vyrobeny tak, aby i při nižší gramáži text nepropíjel a výrazně neprosvítal. Doporučujeme však, stejně jako u jiných zápisníků, využít poslední stránku jako testovací a vyzkoušet si na ní jednotlivé psací potřeby.
G-Notes No.3
Stylové tečkované zápisníky Miquelrius A5 jsou zvláštní tím, že mají obálky z netradičních materiálů: manšestr, plátno, semiš a imitace kůže se zlatým potiskem. Stránky jsou bílé. Zápisníky jsou kvůli materiálu desek zabaleny ve fólii, takže nemůžeme zhodnotit kvalitu papíru. Jsou pouze do vyprodání zásob.
Miquelrius
My.essential jsou skvělé zápisníky se smetanovým velmi hladkým papírem gramáže 90 gsm vhodným pro inkoustová pera i fixy. Stránky jsou očíslované a na začátku najdete index. Vazbu lze zcela rozevřít. Obálka je z pevného ohebného papíru, který imituje koženku. Nechybí gumička a kapsa.
Osobně miluju ty hladké stránky a určitě si někdy tento zápisník na BUJO znovu pořídím.
 
My.essentialMy.essential
 
České MINIMEE tečkované zápisníky mají kroužkovou vazbu a vysokou gramáž papíru - 120 gsm nebo 140 gsm. Navíc si můžete vybrat mezi světlejšími nebo tmavšími tečkami. Papír je dostatečně silný pro různé potřeby, jedná se o nejvyšší gramáž na našem trhu (pokud nepočítám občasný dovoz zápisníků o 160 gsm ze zahraničí). Kroužková vazba také umožňuje použít více samolepek nebo vrstvených koláží.
MINIMEEMINIMEE
 
Rhodia goalbook je nejdražší zápisník z naší nabídky. Obsahuje bílý papír gramáže 90 gsm, index, 2 nedatované kalendáře, 224 číslovaných tečkovaných stránek, gumičku na uzavření a poutko na pero, 2 záložky. Obálka je pružná a imituje koženku.
Rhodia Goalbook
 
 
 Zápisník  Velikost  Gramáž  Vazba  Obálka  Vhodné pro pera*
 DOTS  A5, 64 stran  80 g  šitá  brožovaná  
 COLOR  A5, 80 stran  80 g    brožovaná  
 INSPIRE  A5, 96 stran  80 g    brožovaná  
 Happy Journal  A5, 96 stran  90 g    brožovaná  
 Zápisník Clairefontaine "dot"  A5, 192 stran  90 g  šitá  brožovaná  ano
 Brunnen  A5, 192 stran  90 g  lepená  brožovaná  ano
 EFCO Blok tečkovaný s kroužkovou vazbou  A5, 160 stran  100 g  kroužková  pevná  ano
 Poznámkové bloky Emotions značky Miquelrius A4  A4, 160 stran  90 g  kroužková  pevná  

 Helma 365

 M, 192 stran  80 g  šitá  pevná  

 G-Notes No.3

 A5, 224 stran  80 g  šitá  polopevná pružná  
 Miquelrius  A5, 192 stran  80 g  šitá  pevná  
 My.essential  A5, 192 stran  90g  šitá  brožovaná  ano
 MINIMEE  A5, 160 stran  120 g  kroužková  pružná  ano
 MINIMEE  A5, 130 stran  140 g  kroužková  pružná  ano
 Rhodia goalbook  A5, 224 stran  90g  šitá  pružná  ano
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* vhodné mohou být i další zápisníky, ale zde uvádíme pouze ty, kde tuto hodnotu udává výrobce nebo je máme vyzkoušené
 
A na závěr vám ještě můžeme nabídnout i hotové sady pro bullet journal - buď od Tombow nebo námi vytvořený balíček.

Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Najdete nás:

Způsoby dopravy:

Doprava přes Zásilkovnu

Doprava přes DPD

PPL logo

Copyright 2016 - 2024 © SbohemNudo.cz