Kategorie      

Zápisníky

Přidáno: 23.07.2021
|
Lenka H.

Tipy na využití zápisníků.

Patříte stejně jako já mezi skupinu nadšenců „do papíru“, které uchvátí každý zajímavý sešit? Časem se sešity a zápisníky začnou doma hromadit, ale pořád je nám líto je použít, protože jsou přece tak krásné a je škoda do nich zapisovat jen tak něco obyčejného. Takže si je schováváme na později. Jenomže na trhu se budou objevovat stále nové a hezčí sešity a kam je dáme, když budeme mít plné šuplíky těch starých?

 

Nejdůležitější zásada - zápisník je potřeba co nejdříve využít. Jak a na co? Spoustu tipů vám chci nabídnout v tomto článku. Většinu záležitostí je vhodnější zapisovat do počítače. Ale opravdu chcete celé dny sedět u PC a být stále online, abyste měli vše po ruce? Nechcete si raději dopřát kreativní odpočinek při ručním zapisování?

 

1)      Bullet journal nebo kreativní diář

Jaký je v tom rozdíl?

Kreativní diář je vlastně ručně vypracovaný diář, který si vytvoříte tehdy, když vám žádný předtištěný nevyhovuje anebo vás prostě baví jej kreslit, zdobit apod. Většinou si připravíte dopředu celý kalendářní týden nebo měsíc s prostorem na jednotlivé dny podle potřeby.

Bullet journal vytvořený správně podle metody od Rydera Carrolla obsahuje roční a měsíční přehledy, ale zapisujete až aktuální den. Večer den vyhodnotíte a nachystáte úkoly na další den (metoda je složitější, tohle je jen shrnutí). Nechystáte týden dopředu, protože nevíte, kolik místa budete potřebovat. Zapisujete schůzky, úkoly, ale třeba i poznámky a vyhodnocení.

Protože vlastní diář má vyhovovat hlavně vám, tak záleží na vás, kterou metodu použijete - nebo je můžete kombinovat.

Na diáře můžete použít sešit s čistými listy, linkovaný sešit, čtverečkovaný sešit, ale nejčastěji se používají tečkované zápisníky. Tečky mají rozteč 5 mm stejně jako čtverečky. Dobře se spojují do tabulek i vedou písmo a přitom neruší. Mezi ty levnější patří zápisníky od Helmy (Vario, Flexies, Flip, My Red...), zápisníky Clairefontaine Dot nebo lesklé zápisníky DOTS.

Pokud chcete kvalitnější zápisník, doporučujeme my.essential, který má vyšší gramáž, listy skoro nepropíjí, málo prosvítá a lze jej hodně rozevřít (téměř naplocho) nebo zápisník Rhodia goalbook.

Zajímavou variantou jsou tečkované zápisníky s barevnými listy.

 

Tečkovaný zápisník s barevnými listy  My.essential  Deník start 365

 

2)      Poznámky na cesty

Často se nám stává, že si potřebujeme na cestě něco poznačit nebo naopak vyhledat adresu či poznámku, kterou jsme si zapsali už dříve. Dnes je spousta poznámkových programů na mobilním telefonu, ale třeba pro mne je asi tak 10x rychlejší vytáhnout sešit a tužku než najít aplikaci a vyťukat to na dotykovém displeji. Proto s sebou vždy nosím nějaký sešitek. (A pokud je navíc čtverečkovaný, tak si při zdlouhavém čekání kdekoliv s dětmi rozdáme piškvorky.) Můžete využít Relax do kabelky, trojici zápisníčků bez linek nebo krásné ukrajinské či srbské zápisníčky.

 

Ukrajinské zápisníčky Art collection   Relax do kabelkyZapisnicky

 

3)      Cestovní deník

Lze využít už hotový deník, naši předchystanou sadu, anebo si prostě vytvořit vlastní. Když zvolíte malý zápisníček, tak jej můžete nosit stále s sebou a přidávat i razítka. Nebo si zvolíte větší zápisník a doplníte jej až večer na pokoji či doma. V nabídce máme hodně zápisníků s "cestovními motivy" na obálkách. Pro vylepšení cestovního deníku doporučujeme washi pásky, samolepky, razítka, ale nádherně vypadají i vzory na pozadí, které lze vytvořit Distress inkoustem pomocí aplikátoru samostatně nebo přes šablonu.

Značka Tombow také nabízí dárkové balení deníku s pomůckami.

 

Cestovní deník Korálky dní   Sada pro cestovní deník  Denník ze Štramberka

 

Cestovní deníček  Cestovní deník Tombow

 

4)      Seznamy a přehledy

Vlastníte-li nějakou sbírku a potřebujete si udělat přehled nebo si zapsat poznámky, proč si na to nevyhradit celý sešit?


Co se často zapisuje:  

 

- Recepty – můžete je zapisovat nebo i vlepovat. Pro dozdobení máme krásné washi samolepky.

 

- Seznam svíček nebo seznam vypálených svíček. Jste-li sběratelé nebo paliči dražších svíček, tak přehled toho, co nám vonělo nebo naopak nevonělo, oceníte při dalším nákupu.

 

- Děláte si zálohy fotek, filmů, hudby na CD či DVD? Není špatné si vypsat, co je na jednotlivých nosičích vypáleno.

 

- Pokyny pro praní a udržování oblečení a dalších textilií. Často je nutné cedulku ustřihnout, protože se časem zničí. Je super mít vše v jednom sešitu, kde to před praním hned najdete.

 

- Počítačová hesla do aplikací, bank, e-mailu a obchodů – vždy se vyplatí mít i psanou zálohu – co když se pokazí váš PC nebo mobil.

 

- Záloha telefonního seznamu. Dnes je populární mít všechno v mobilu a Google účtu. Ale mobil můžete ztratit a upřímně, pamatujete si heslo do účtu, když jej máte stále přihlášený na PC i na mobilu?

 

- Svátky a narozeniny příbuzných a přátel (i jako záloha k počítačovým aplikacím).

 

- Osobně si jako sběratelka a uživatelka omalovánek zapisuji, čím jsem vybarvila hotový obrázek.

 

Zápisníky TattooZápisníky Tattoo

 

5)      Vzorníky

Pro vzorníky pastelek jsou ideální sketchbooky díky kvalitnějšímu papíru, ale někomu může více vyhovovat třeba linkovaný sešit. Vzorníky pastelek vám pomohou vybrat barvu bez častého "čmrkání" na papír, a navíc ne každá pastelka má barvu těla odpovídající barvě tuhy.

Také si můžete vytvořit vzorník washi pásek (pokud už máte větší sbírku).

Chcete-li ladit psací potřeby k sobě nebo k samolepkám, pomůže vám vzorník fixů či popisovačů (porovnáte odstíny a sílu linky).

 

Vzorníky    Sketchbook  Sketchbooky

 

6)      Plánovače

Plánovat můžete svatbu, stavbu, přestavbu nebo třeba dovolenou. Např. pro přestavbu bytu můžeme doporučit pisníky s různými typy stránek. Linkované listy použijete pro poznámky, čtverečkované pro nákresy a schémata, barevné jako fotoalbum nebo pro nalepení inspirativních obrázků a čisté listy pro skicy nebo pro nalepení vizitek, účtenek apod.

Také si lze zapisovat denní útratu a vytvářet finanční plány (pokud to nezpracováváte už v diáři).

 

Zápisníky s různými styly stránek  Zápisník 3v1

 

7)      Čtenářský deník

Na trhu najdete pár deníků pro „knihomoly“, ale pokud vám jejich rozvržení nevyhovuje, vytvořte si vlastní záznamy o přečtených knihách. Od jednoduchého seznamu až po podrobné recenze dané knihy.

 

 

8)      Deníček, deník zážitků

Ať už se jedná o dívčí deníček nebo prostě zápisky z daného dne (sloužící k tomu, abyste si časem připomněli, co jste kdy zažili a zařídili), určitě si zaslouží krásný zápisník. Nejen pro mladší generaci máme krásný zápisník Anekke nebo sešity ze série Disney. Deníček Lama je dokonce se zapínáním na klíček.

 

    Disney zápisníkzápisník AnekkeDiář Lama

 

9)      Deníky pro inspiraci nebo motivační zápisníky

Do inspirativního deníku si můžete zapisovat citáty, tipy a nápady, lepit obrázky, doodlovat (kreslit drobné obrázky), vytvářet ozdobné nápisy (hand lettering) apod. Skvěle se pro ně hodí třeba kraftový zápisník s kroužkovou vazbou nebo zápisníky Creative.

 

Kraftový zápisník   Zápisník Creative

 

10)      Sešity do školy nebo třeba na procvičování krasopisu

V nabídce máme i spoustu krásných sešitů vhodných do vyučování (pro školáky a studenty), příp. na porady či školení. Dají se také využít na procvičování krasopisu.

 

Sešity

 

11)      Moje specialitka - sešit jako zdroj papíru na dovolenou nebo cesty.

Doma jsem obklopená sešity nebo mám vždy papír po ruce. To mi hodně chybí na dovolené nebo při jiném cestování. Proto si pokaždé přibalím sešit nebo zápisník. Ideální je s kroužkovou vazbou, protože se dá stránka kdykoliv bez následků vytrhnout (na rozdíl od šitého zápisníku).

 

 Zápisníky s kroužkovou vazbou

12)      Tip na závěr - každý krásný sešit můžete použít jako hezký dáreček k nejrůznějším příležitostem.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Najdete nás:

Způsoby dopravy:

Doprava přes Zásilkovnu

Doprava přes DPD

PPL logo

Copyright 2016 - 2024 © SbohemNudo.cz